logo

55. SLÉVÁRENSKÉ DNY

S DOPROVODNOU VÝSTAVOU

reg
13. - 14. 11. 2018
Hotel Avanti
Střední 61, Brno

Časový plán programu 55. slévárenských dnů®

schema

Úterý 13. 11. 2018

  • 8:00 – 9:00 Prezence účastníků
  • 9:00 – 12:00 Plenární sekce

    Plenární sekce (9.00 – 12.00)

    9.00 – 9.30 Slavnostní zahájení 55. SD
    9:30 – 10:00 HLAVINKA, J.: Současný stav a vývoj slévárenské výroby v ČR (Svaz sléváren ČR)
    10:00 – 10:30 SOBÍŠEK, P.: Ekonomická stagnace v Evropě: Ozvěny minulé krize nebo nová norma? (UniCredit Bank a.s.)
    10:30 – 10:45 Přestávka
    10:45 – 11:45 GAMAN, P.: Elektromobilita a její dopady na slévárenství (PEGATECH s.r.o.)
    11:45 – 12:00 Diskuze k přednáškám v plenární sekci
  • 12.00 – 13.00 Oběd
  • 13:00 – 17:00 Odborné přednášky - Sekce A – Sekce ekonomická

    Odborné přednášky (13.00 – 17.00 )

    - Sekce A – Sekce ekonomická
    - Sekci řídí: Ing. Václav Kafka, CSc., Miroslav Herzán

    13:00 – 13:25 GRZINČIČ, M.: Budování excelence ve slévárenském prostředí (DETYCON Solutions, s.r.o.)
    13:25 – 13:50 ŠLAJS, J.: Slabé a silné stránky českého slévárenství v blízké budoucnosti (METOS, v.o.s.)
    13:50 – 14:15 CHYTKA, P.: Zavádění lukrativní výroby, s níž dosud nemáme zkušenosti (IEG s.r.o.)
    14:15 – 14:40 KOCIAN, J.: Využití metody ABC při řízení nákladů ve slévárně UXA Brno (UXA spol. s r.o.)
    14.40 – 15.00 Přestávka
    15:00 – 15:25 ZÁVRBSKÁ, M.: Získávání nových zaměstnanců do sléváren prostřednictvím „Režimu Ukrajina“ (HAMAG, s.r.o.)
    15:25 – 15:50 KAFKA, V.: Vybrané problémy českých sléváren (RACIO & RACIO)
    15:50 – 16:15 CILEČEK, J.: Ekonomika ve slévárnách (ALUCAST, s.r.o.)
    16:15 – 16:40 OBRTLÍK, J.: Využití poznatků o tryskání z ekonomických projektů ve slévárně VAG Hodonín (VAG s.r.o.)
    16:40 – 17:00 Ukončení bloku přednášek, závěrečná diskuze
  • 13.00 – 17.00 Odborné přednášky - Sekce B – Sekce formovací materiály

    Odborné přednášky (13.00 – 17.00 )

    - Sekce B – Sekce formovací materiály
    - Sekci řídí: Ing. Jiří Pazderka, Ing. Jaroslav Beňo, Ph.D.

    13.00 – 13.25 STRAKOŠOVÁ, P.: Hot Distortion Test – nové možnosti v oblasti dilatace jader (H-GLOST s.r.o.)
    13.25 – 13.50 HESOUN, P., PROSOVÁ, K.: Změna granulometrie ostřiv (KASI a.s.)
    13.50 – 14.15 KAŇOVÁ, Z.: Praktické příklady řízení dávkování surovin, dopad na ekonomiku, neshodnou výrobu a ekologii slévárny (CLARIANT SE)
    14.15 – 14.40 PAZDERKA, J., KŘENKOVÁ, P.: Vliv oleje na bentonitové směsi (KERAMOST, a.s.)
    14.40 – 15.00 Přestávka
    15.00 – 15.25 VYKOUKAL, M.: Anorganické pojivové systémy v historii, v současnosti a budoucnosti (SAND TEAM, spol. s r.o.)
    15.25 – 15.50 CONEV, M., VASKOVÁ, I.: Životnosť jadier s anorganickými spojivami v rôznych klimatických podmienkach (NEMAK SLOVAKIA s.r.o.)
    15.50 – 16.15 KRÁTKÝ, J.: Organické pojivové systémy pro výrobu odlitků ze slitin železa (UNEX, a.s.)
    16.15 – 16.40 VAŇKOVÁ, A.: Výroba jader metodou Termošok (Viadrus, a.s.)
    16.40 – 17.00 Ukončení bloku přednášek, závěrečná diskuze
  • 18.00 – 19.00 Večeře
  • 20.00 – 24.00 Setkání slevačů
Středa 14. 11. 2018

  • 8:00 – 12:00 Odborné přednášky - Sekce C – Sekce technologická

    Odborné přednášky (8.00 – 12.00)

    - Sekce C – Sekce technologická
    - Sekci řídí: Ing. Vladimír Krutiš, Ph.D.

    8.00 – 8.25 KOVÁČ, M., JANÍČEK, D., KOLDA, V.: Optimalizace výrobní technologie odlitků pro petrochemický průmysl za podpory pokročilých modelů numerické simulace (MECAS ESI)
    8.25 – 8.50 PASTIRČÁK, R., BRŮNA, M., BOLIBRUCHOVÁ, D.: Využitie technológie squeeze casting pri odlievaní do sadrových foriem (Žilinská univerzita v Žiline)
    8.50 – 9.15 ŠTEMBEROVÁ, Z., PURŠ, H.: Jak zvýšit efektivitu výroby pomocí simulačního nástroje a vyhnout se defektům v odlitcích (Advanced Engineering s.r.o.)
    9.15 – 9.40 WAGNER, T., VÁCLAVÍK, Z.: Regenerace Wöhr (Wöhr CZ, s.r.o.)
    9.40 – 10.00 Přestávka
    10.00 – 10.25 TÁBORSKÝ, D., TEGEL, M., VONDRÁČEK, R.: Moderní metody nálitkování z pohledu domácí praxe (ASK Chemicals Czech s.r.o.)
    10.25 – 10.50 RUŠAJ, J.: Využití simulace k optimalizaci technologie nízkotlakého lití do trvalých forem (Maxion Wheels Czech, s.r.o.)
    10.50 – 11.15 ČECH, J., ŽELEZNÝ, R.: Praktické využití 3D tisku forem a jader ve slévárně (ŽĎAS, a.s.)
    11.15 – 11.40 Bude doplněno
    11.40 – 12.00 Ukončení bloku přednášek, závěrečná diskuze
  • 8.00 – 12.00 Odborné přednášky - Sekce D – Sekce neželezných kovů a slitin a ekologie

    Odborné přednášky (8.00 – 12.00 )

    - Sekce D – Sekce neželezných kovů a slitin a ekologie
    - Sekci řídí: doc. Ing. Petr Lichý, Ph.D., Ing. Ivo Lána, Ph.D.

    8.00 – 8.25 MATEJKA, M., BOLIBRUCHOVÁ, D.: Zmena úžitkových vlastností zliatiny typu Al-Si-Cu s vyšším obsahom železa vplyvom pretavovania (Žilinská univerzita v Žiline)
    8.25 – 8.50 BRŮNA, M., REMIŠOVÁ, A.: Hodnotenie vnútornej homogenity presných odliatkov pomocou numerickej simulácie (Žilinská univerzita v Žiline)
    8.50 – 9.15 LUŇÁK, M., RAŠOVEC, V.: Železo ve slitinách hliníku – nepřítel provozu nízkotlaké slévárny (BENEŠ A LÁT, a.s.)
    9.15 – 9.40 KUFA, D.: Rafinace hliníkových slitin – optimalizace rafinačního procesu (JAP INDUSTRIES s.r.o.)
    9.40 – 10.00 Přestávka
    10.00 – 10.25 RULCOVÁ, A., VRÁBEL, P., LUŇÁK, M.: Vysokotlaké lití zinkových slitin – optimalizace výroby pomocí slévárenské simulace (BENEŠ A LÁT, a.s.)
    10.25 – 10.50 HERMAN, A.: Analýza vstupních surovin Al slitin (ČVUT Praha)
    10.50 – 11.15 NGUYENOVÁ, I.: Optimalizace odplynění Al slitin (BREMBO Czech s.r.o.)
    11.15 – 11.40 BLÁHA, V.: Změny legislativy v oblasti ochrany ŽP (EMPLA)
    11:40 – 12:00 MERTA, V.: Výroba kovových pěn z Al slitiny v laboratorních podmínkách (VŠB-TU Ostrava)
  • 12.00 – 13.00 Oběd
  • 13.00 – 17.00 Odborné přednášky - Sekce E – Sekce metalurgie oceli na odlitky a ingoty

    Odborné přednášky (13.00 – 17.00 )

    - Sekce E – Sekce metalurgie oceli na odlitky a ingoty
    - Sekci řídí: Ing. Martin Balcar, Ph.D.

    13.00 – 13.25 TKADLEČKOVÁ, M., MICHÁLEK, M., STROUHALOVÁ, M., SVIŽELOVÁ, J.: Termochemické a termodynamické výpočty v metalurgii oceli (VŠB-TU Ostrava)
    13.25 – 13.50 MAZUR, T., ČAMEK, L.: Možnosti odsíření oceli na odlitky v EOP ve Vítkovických slévárnách s.r.o. (Vítkovické slévárny s.r.o.)
    13.50 – 14.15 GREGOR, M., HRADIL, D., BALCAR, M. a kol.: Optimalizace výroby výkovků z austenitické oceli 08Ch18N10T ve vztahu k výsledným mechanickým vlastnostem (ŽĎAS, a.s.)
    14.15 – 14.40 MALINA, J., BALCAR, M., HRADIL, D., VÁLEK, R., DVOŘÁKOVÁ, M.: Řízení tvrdosti oceli 14Ch17N2 pro speciální účely použití v energetice (ŠKODA JS)
    14.40 – 15.00 Přestávka
    15.00 – 15.25 HAVLÍČEK, P., MAREK, T.: Využití odlitků při výrobě železničních a tramvajových výhybek (DT – Výhybkárna a strojírna, a.s.)
    15.25 – 15.50 MILATA, P., BÁR, V.: Slévárenské vady u odstředivě litých odlitků (VÚHŽ a.s.)
    15:50 – 16:15 ČERNÝ, J. a kol.: optimalizace odlévání niklové slitiny MoNiCr (Ni-14Mo-6Cr) ve vakuové indukční peci (COMTES FHT a.s.)
    16:15 – 16:40 ZÁDĚRA, A., PERNICA, V., KAŇA, V.: Výroba slitin na bázi železa, niklu a mědi na vakuové indukční peci (VUT v Brně)
    16:40 – 17:00 Ukončení bloku přednášek, závěrečná diskuze
  • 13.00 – 17.00 Odborné přednášky - Sekce F – Sekce metalurgie litin

    Odborné přednášky (13.00 – 17.00 )

    - Sekce F – Sekce metalurgie litin
    - Sekci řídí: doc. Ing. Jiří Hampl, Ph.D., doc. Ing. Antonín Mores, CSc.

    13.00 – 13.25 KOTAS, P.: Minimalizace výrobních nákladů ve slévárnách litin za pomoci autonomního inženýrství (MAGMA Gießereitechnologie GmbH)
    13.25 – 13.50 MORES, A. a kol.V.: Povrchové kalení laserem feritické litiny s kuličkovým grafitem se zvýšeným obsahem Si (ČVUT Praha)
    13.50 – 14.15 SKRBEK, B.: Stanovení tvrdosti odlitků jako predikce mechanických vlastností slitin železa (TU Liberec)
    14.15 – 14.40 LANDOMERSKÝ, J., HRONCOVÁ, E., NOSÁĽ, E., BALCO, K.: Využitie odpadov pri výrobe liatin a ekologizácia výroby liatin (TU Zvolen)
    14.40 – 15.00 Přestávka
    15.00 – 15.25 VÁLEK, T., HAMPL, J., KOSŇOVSKÁ, J.: Otěruvzdorné karbidické litiny (Vítkovické slévárny spol. s r.o.)
    15.25 – 15.50 SÝKORA, P.: Izotermicky zpracované litiny s odlišně vyloučeným volným grafitem (ČVUT Praha)
    15.50 – 16.15 MRÁZ, J., SKRBEK, B.: Technické parametry odlitků sedel ventilů ze slitin Co typu STELLIT s karbidickou strukturou (ČVUT Praha)
    16.15 – 16.40 HAMPL, J., VÁLEK, T., VACULÍK, M., ŘEHA, B.: Ausferitické litiny pro otěruvzdorné odlitky (VŠB-TU Ostrava)
    16.40 – 17.00 Ukončení bloku přednášek, závěrečná diskuze
  • 17.00 – 17.15 Slavnostní ukončení 55. SD

schema

Odborný garant:
doc. Ing. Jaromír Roučka, CSc.
Organizační garant:
doc. Ing. Antonín Záděra, Ph.D.
E-mail: zadera@fme.vutbr.cz
Tel./fax: +420 541 142 656
Mgr. František Urbánek
E-mail: slevarenska@volny.cz
Tel./fax: +420 542 214 481
www.slevarenska.cz
Další členové přípravného výboru:
Ing. Martin Balcar, Ph.D.
Ing. Jaroslav Beňo, Ph.D.
doc. Ing. Jiří Hampl, Ph.D.
Miroslav Herzán
doc. Ing. Václav Kafka, CSc.
Ing. Vladimír Krutiš, Ph.D.
Ing. Ivo Lána, Ph.D.
doc. Ing. Petr Lichý, Ph.D.
Bc. Jarmila Malá
Ing. Ludvík Martínek, Ph.D.
doc. Ing. Antonín Mores, CSc.
Ing. Jiří Pazderka